Układ strony jest niezwykle ważny nie tylko ze względów estetycznych. Większość witryn składa się ze stałych elementów, ponieważ z czasem zauważono, co najlepiej się sprawdza. Obecnie dużą popularnością cieszą się gotowe rozwiązania, które pomagają znacznie szybciej, wygodniej i taniej stworzyć pełnoprawną witrynę internetową. Wyjaśniamy, czym jest szablon strony WWW!
Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, co to jest szablon WWW (inaczej: motyw lub templatka). Jest to element strony internetowej odpowiadający za jego wygląd, zwykle dostępny w ramach systemu zarządzania treścią CMS (np. WordPress, Joomla). Oferuje odpowiednio skomponowany układ graficzny (z określonymi czcionkami, kolorystyką, tłem itp.), w którym można podmienić teksty i ilustracje. Posiada również interfejs nawigacyjny oraz funkcjonalności, które umożliwiają publikację treści. Do tworzenia szablonów wykorzystuje się technologię HTML/CSS, a także elementy animowane (oparte na technologii Flash, jQuery itp.).
W projektowaniu witryn rozróżnia się dwa rodzaje stron: statyczne oraz dynamiczne. Podział ten znajduje też odzwierciedlenie w odniesieniu do szablonów WWW. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się oba te warianty.
Strona statyczna ma formę gotowego pliku. Odwiedzający ją użytkownicy widzą w przeglądarce dokładnie to, co zaprojektował webmaster. Strona nie zmienia się, dlatego jest statyczna. Przy jej obsłudze nie ma się dostępu do panelu administracyjnego (systemu CMS), więc jeśli chce się wprowadzić jakiekolwiek zmiany, trzeba posiadać przynajmniej podstawowe umiejętności z zakresu programowania. Strony tego typu najczęściej są wykorzystywane do prostych projektów (jako np. landing page), ponieważ są po prostu niepraktyczne z punktu widzenia administratora.
Strona dynamiczna jest witryną, którą można swobodnie modyfikować poprzez system CMS. W razie potrzeby w każdej chwili można dodać, usunąć lub zmienić jej zawartość oraz układ. Udostępniane grafiki są zapisywane na serwerze, dlatego gdy chce się umieścić gdzieś np. zdjęcie, informacja o jego położeniu jest przechowywana w bazie danych. Kiedy użytkownik wchodzi na stronę, system CMS odczytuje odpowiednią treść i wstawia ją do szablonu. Taka strona dostosowuje się na bieżąco, dlatego jest dynamiczna. Witrynę tego typu mogą prowadzić nawet osoby, które nigdy nie miały do czynienia z obsługą stron internetowych.
Zdecydowanie popularniejsze są strony dynamiczne. Szablon statyczny może jednak dobrze się sprawdzić w niektórych sytuacjach, np. jako wizytówka. Wybór powinien więc być zależny od tego, jakie treści chce się opublikować oraz jak często ma zamiar się je aktualizować.
Kiedy wiadomo już, który rodzaj szablonu będzie lepszy, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. W Sieci dostępne są warianty darmowe oraz płatne, dlatego warto zrobić dokładny research. Najważniejszymi kryteriami wyboru powinny być:
Warto uważnie zapoznać się z dostępnymi opcjami, by w pełni świadomie wybrać najlepszy szablon. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zobacz szczegółowe informacje, a także sprawdź recenzje/opinie. Źle dobrana templatka może być kompletnie niepraktyczna.
Tworząc stronę internetową można wybrać gotową templatkę, kompatybilną z wykorzystywanym systemem CMS (np. WordPressem). Motywy da się w mniejszym lub większym stopniu personalizować, chyba że posiada się wiedzę techniczną w zakresie programowania PHP i CSS – wtedy można oczywiście całkowicie swobodnie je modyfikować. Istnieją jednak jeszcze bardziej przystępne opcje.
W wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem, bez żadnych dodatkowych ograniczeń, będzie specjalny program do tworzenia własnego szablonu od podstaw. Popularnym oprogramowaniem tego typu jest Adobe XD, który pozwala w całości przygotować autorski projekt witryny. Jeszcze wygodniejszym wyjściem jest skorzystanie z programu typu Theme Builder, który wykorzystuje gotowe szablony stron, przystosowane do gruntownego przekształcenia. Jednymi z najczęściej wybieranych rozwiązań są wtyczka Elementor dla WordPressa czy Muffin Builder wykorzystujący motywy Betheme.
Tworzenie własnego szablonu jest długim procesem składającym się z kilku etapów. Szczegóły będą się różnić w zależności od tego, z jakiego programu czy systemu CMS się korzysta. Można jednak wymienić kilka podstawowych, uniwersalnych kroków:
Chociaż popularne systemy CMS przy korzystaniu z odpowiedniej wtyczki lub buildera pozwalają stosunkowo łatwo stworzyć własną templatkę, nie jest to wcale proste zadanie. Jej układ, funkcje i wygląd muszą być gruntownie przemyślane, dlatego lepiej jest powierzyć to zadanie profesjonalistom.
Zależy Ci na tym, by Twoja strona była estetyczna, przejrzysta oraz intuicyjna? Jeśli chcesz skorzystać z możliwie najwygodniejszego rozwiązania, poproś o pomoc doświadczonych specjalistów. Dobierzemy odpowiednie rozwiązanie do Twoich potrzeb – doradzimy, co najlepiej się sprawdzi: szablon czy odpowiedni silnik, strona statyczna czy dynamiczna. Skontaktuj się z nami!
Dziękujemy za przesłanie formularza.
Przesłane dane pozwolą nam opracować strategię dedykowaną Twojej firmie. W ciągu 3 dni na adres e-mail podany w formularzy prześlemy przygotowaną estymację.