Przenoszenie stron na
inny serwer / migracja www

Szybko i sprawnie


Zadbaj o swój wizerunek w internecie


Zapytaj o ofertę

Jak przenieść stronę WordPress na inny serwer/hosting?

W miarę rozwoju działalności, rozwiązania stosowane na początku w pewnym momencie przestają wystarczać. Dynamicznie rozrastająca się strona może stać się przeciążona. Kiedy zaczyna wolniej działać, należy zadbać o większe zasoby pamięci, lepsze zabezpieczenia itp. Często najlepiej jest zmienić usługę czy nawet usługodawcę. Wyjaśniamy, jak przenieść stronę na inny serwer/hosting!

Na czym polega przeniesienie strony WordPress na inny serwer?

Przeniesienie strony WordPress (transfer domeny) polega na zmianie usługi hostingowej lub wgraniu danych witryny na nowy serwer. Jeśli wybierze się opcję lepszą od poprzedniej, witryna zacznie szybciej działać, będzie stale dostępna i wolna od awarii, zyska lepsze zabezpieczenia itp. Do tego nowy abonament może być też przy okazji bardziej opłacalny.

Czym się różni serwer od hostingu?

Pojęcia "hosting" i "serwer" często są stosowane zamiennie, ale nie są to równorzędne pojęcia. Stronę internetową można przenieść na jedno albo drugie, dlatego warto znać różnicę.

pozycjonowanie

Hosting

Hosting to nazwa czynności polegającej na udostępnieniu przestrzeni na danym serwerze, a także samej usługi (czyli oferowanej części dysku). Dostępne zasoby można wykorzystać w dowolny sposób, ale w większości przypadków dzieli się je z innymi użytkownikami. Opcja ta sprawdza się w przypadku początkujących oraz niewielkich, prostych stron. Jest tańszym rozwiązaniem, ale zdecydowanie mniej praktycznym.
pozycjonowanie

Serwer

Serwer to specjalny komputer lub oprogramowanie, które oferuje duże zasoby pamięci, umożliwiając działanie innych systemów, usług lub urządzeń. Administratorzy strony mogą kupić jego część, czyli serwer VPS (Virtual Private Server) albo nabyć go w całości, zyskując tzw. serwer dedykowany. W ostatnich latach bardzo popularne stały się także serwery chmurowe (Cloud Server). Właściciel serwera ma nieograniczony dostęp do ogromnej ilości zasobów, które może wykorzystywać w dowolny sposób. Taki zakup jest kosztowną inwestycją, ale warto się na to zdecydować, jeśli prowadzi się rozbudowaną stronę, np. sklep internetowy.

W jakim celu przenosi się strony na inny serwer?

Migracja strony zwykle ma za zadanie zwiększyć funkcjonalność oraz wydajność witryny i/lub zapewnić wyższą jakość usług. Witryny przenosi się na nowy hosting/ serwer po to, by m.in.:

  • przyspieszyć działanie strony,
  • zapewnić odbiorcom wysoki uptime (czas dostępności),
  • ograniczyć ryzyko awarii,
  • zyskać lepsze wsparcie techniczne,
  • ochronić stronę przed atakami hakerów,
  • zrównać poziom usług z ich ceną.

Taka zmiana pozwala w jeszcze lepszy sposób prowadzić witrynę, tak by była jak najbardziej przyjazna i atrakcyjna dla użytkowników. Dzięki temu można poprawić wizerunek firmy, trafić do szerszego grona odbiorców, skuteczniej zachęcić klientów do konwersji oraz zacząć generować większe zyski.

Co będzie potrzebne do przeniesienia?

Przenoszenie WordPressa może zostać wykonane na kilka sposobów. W większości przypadków robi się to przy pomocy specjalnej wtyczki, np. All-In-One WP Migration czy Duplicator. Czasami konieczne może być ręczne przeprowadzenie migracji danych, które opiszemy w kolejnej części tekstu. Wtedy trzeba mieć dostęp do: danych FTP starego i nowego serwera, dowolnego klienta FTP (np. FileZilla), aplikacji PhpMyAdmin oraz panelu administracyjnego z możliwością edycji strefy DNS.


Przeniesie strony WordPress na inny serwer – krok po kroku

cyfra-1

Wykonanie kopii zapasowej bazy danych w WordPress.

Pierwszym etapem jest eksport bazy danych do pojedynczego pliku za pośrednictwem aplikacji PhpMyAdmin. W tym celu należy wpisać komendę: "mysqldump -p -u root wordpress > wordpress.sql".
cyfra-2

Kopiowanie plików WordPress z serwera FTP.

Po zalogowaniu się do konta FTP na starym hostingu należy skopiować pliki strony – jeśli znajdzie się kilka podfolderów, należy wybrać zawartość katalogu zawierającego WordPress. Następnie można umieścić je na nowym hostingu. Dla bezpieczeństwa powinno się przygotować ich kopię zapasową.
cyfra-3

Import starej bazy danych do nowej.

W panelu PhpMyAdmin dla nowego hostingu należy znaleźć zakładkę z bazami danych oraz wyszukać opcję umożliwiającą stworzenie nowej. W zakładce "import" trzeba załadować plik z utworzoną bazą danych. Proces ten można wykonać wpisując komendę: "mysqldump -p -u root wordpress wordpress.sql".
cyfra-4

Aktualizacja pliku wp-config.php.

W głównym folderze WP znajduje się plik wp-config.php. Trzeba otworzyć go za pomocą edytora tekstowego, a następnie wprowadzić informacje na temat nowej bazy danych. W pliku należy edytować 4 pozycje: define('DB_NAME', 'nazwa_bazy_danych'); define('DB_USER', 'nazwa_uzytkownika_bazy_danych'); define('DB_PASSWORD', 'haslo_do_bazy_danych'); define('DB_HOST', 'adres_bazy_danych').
cyfra-5

Przekierowanie domeny na nowy serwer

Na koniec należy przekierować domenę. W tym celu trzeba edytować domenę w panelu administratora oraz wpisać adresy DNS do nowego hostingu.

Jak widać, ręczne przenoszenie jest dość skomplikowane i trzeba do niego posiadać przynajmniej podstawowe umiejętności z zakresu programowania. Z tego względu rozsądniej jest zwrócić się po pomoc do specjalistów, którzy bez problemu wykonają przeniesienie nawet skomplikowanych witryn.

O czym należy pamiętać po przeniesieniu na inny serwer?

Zmiana hostingu dla wielu osób będzie nie lada wyzwaniem. Po przeniesieniu WordPressa trzeba jeszcze zweryfikować kilka bardzo ważnych kwestii. Co należy sprawdzić po tym, gdy już przekieruje się domenę na nowy serwer?

pozycjonowanie

Wersje PHP

Prawidłowo przeniesiona strona może nie działać przez brak kompatybilności wersji PHP z szablonem graficznym lub wtyczką WordPressa. Podobny kłopot może pojawić się przy przenoszeniu bazy danych. Aby ustawić taką samą wersję PHP, należy znaleźć odpowiednią zakładkę w panelu administratora.
pozycjonowanie

Linki wewnętrzne

WordPress traktuje linki wewnętrzne jako pełne, bezpośrednie odnośniki. Jeśli zmieniona została także domena, przestaną działać, co spowoduje wyświetlanie się błędu 404. Aby rozwiązać ten problem, należy sprawdzić je ręcznie lub za pomocą aplikacji (np. screaming frog, site bulb, ahrefs), by znaleźć wszystkie nieprawidłowe/uszkodzone linki czy grafiki.
pozycjonowanie

Przekierowanie 301

Po migracji WordPress trzeba zadbać również o przekierowanie wszystkich odnośników z poprzedniej strony, jeśli zmieniana jest też domena lub przenosi się linki ze strony roboczej na docelową. W tym celu wykonuje się przekierowanie permanentne (301), które oznacza, że dana strona na stałe znajduje się pod nowym adresem. Zagadnienie to jest niezwykle ważne w kontekście optymalizacji strony (SEO), ponieważ niedopilnowanie tej sprawy skutkuje obniżeniem poziomu ruchu organicznego z wyszukiwarki.

Czy przeniesienie strony internetowej na inny serwer jest bezpieczne?

Samodzielne przenoszenie stron internetowych zawsze wiąże się z ryzykiem. Jeśli nie posiada się odpowiedniej wiedzy i umiejętności, lepiej jest zlecić to zadanie profesjonalistom. W ten sposób można zaoszczędzić sporo czasu, a także uniknie się ewentualnych kłopotów, które i tak musiałyby zostać rozwiązane przez fachowca.

Jeśli chce się w możliwie najlepszy oraz najbezpieczniejszy sposób przenieść WordPress ze starego serwera na nowy, warto od razu zwrócić się do specjalisty. Tylko wtedy ma się pewność, że nie dojdzie do utraty cennych danych czy uszkodzenia strony. Prawidłowo przeprowadzone przeniesienie bazy danych mysql oraz dopilnowanie wszystkich innych ważnych kwestii sprawia, że migracja nie ma też negatywnego wpływu na pozycjonowanie witryny, dlatego nie trzeba się martwić, że nagle straci się widoczność.

Musisz sprawnie przenieść swoją stronę WordPress na inny hosting/serwer? Skontaktuj się z nami, a wyręczymy Cię w tym trudnym zadaniu!

 

    Interesuje mnie

    Imię

    Telefon

    Treść wiadomości

    Adres e-mail

    Zapoznałem się i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z polityką prywatności

    Zaakceptuj zgodę na wykorzystanie ciasteczek
    aby wysłać zapytanie

     
    Spokojnie, nie wysyłamy spamu i nie
    dzwonimy o 6 rano.

      Interesuje mnie

      Imię

      Telefon

      Treść wiadomości

      Adres e-mail

      Zapoznałem się i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z polityką prywatności

      Zaakceptuj zgodę na wykorzystanie ciasteczek
      aby wysłać zapytanie

      Spokojnie, nie wysyłamy spamu i nie
      dzwonimy o 6 rano.