SEO copywriting
Chcesz, żeby Twoja strona wyświetlała się użytkownikom Google wysoko w wynikach wyszukiwania? Musisz zadbać przede wszystkim zadbać o odpowiednią optymalizację SEO, której jednym z głównych czynników są treści. Powinny one być odpowiednio zoptymalizowane i nasycone słowami kluczowymi. Ich tworzeniem zajmuje się właśnie SEO copywriting.
Jak zoptymalizowane treści mogą pomóc Twoje firmie?
Wysokiej jakości treści zawierające szereg merytorycznych informacji i zoptymalizowane pod kątem SEO osiągają znakomite wyniki w wyszukiwarce i pomagają naszym klientom dotrzeć z ich ofertą jeszcze dalej.
Dzięki wykorzystaniu narzędzi takich jak SurferSEO, Senut, Ahrefs, czy Semrush, sprawnie tworzymy merytoryczne i przyjazne dla algorytmów wpisy, artykuły i podstrony sprzedażowe, które generują ruch i budują widoczność dla naszych klientów.
Dogłębny research, odpowiednia strategia, content plan, a w następnej kolejności zaplanowane i zoptymalizowane treści zgodne z wytycznymi SEO, gwarantują sukces, na który pracujemy dla naszych partnerów biznesowych.
SEO copywriting i teksty pod SEO – co to jest?
Co to jest SEO copywriting i czym różni się od zwykłego copywritingu? Przede wszystkim jest to dziedzina wymagająca dość szerokiej wiedzy. Teksty SEO muszą być zoptymalizowane zgodnie z wymogami algorytmów wyszukiwarki. Warto tutaj dodać, że te ciągle się zmieniają. Roboty indeksujące Google nieustannie się uczą i stają się coraz bardziej wyrafinowane. To oznacza zaś, że teksty muszą się odznaczać naprawdę wysoką jakością. Obecnie najbardziej cenione są treści unikalne, wartościowe i specjalistyczne. Zwraca się uwagę na ich długość — zasadniczo im dokładniej wyczerpują temat, tym są lepsze — ale absolutnie nie mogą być typowym „laniem wody”. Jednocześnie trzeba w nich jednak umieścić słowa kluczowe (keywordy), które muszą być użyte w odpowiednim natężeniu i starannie dobrane. Ważny jest ponadto dobór ciekawego tematu tekstu, który zainteresuje określoną grupę docelową. W tekstach tego typu należy też stosować linki i odpowiednio sformułowane nagłówki. Tak zbudowane strony muszą być opisane właściwie skonstruowanymi meta tagami. Jeśli w treści pojawiają się treści graficzne, również trzeba je odpowiednio opisać. To całkiem dużo rzeczy, o których trzeba pamiętać, czyż nie? Wszystko to sprawia, że pisanie tekstów pod SEO wcale nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.
Copywriting SEO dotyczy wyłącznie przestrzeni internetowej. Treści wspomagające pozycjonowanie pojawiają się przede wszystkim:
- na witrynach prywatnych i firmowych,
- na blogach,
- na stronach sklepów internetowych,
- w mediach społecznościowych,
- na portalach,
- w katalogach www.
Funkcja treści na stronie
Ważnym elementem, od którego należy zacząć pisać teksty SEO, jest rozpoznanie ich funkcji. Zasadniczo dzielimy treści na stronie na:
eksperckie
blogowe
opisy produktów
opisy kategorii
strony główne
opisy stron ofertowych (sprzedażowych)
Od tego, czy teksty mają się pojawić na blogu, czy mają stanowić podstrony, zależy dobór informacji, które powinny być w nich zawarte. Wymaga to odpowiednich kompetencji, które posiadają SEO Copywriterzy.
Widoczność strony i wpływ na konwersję
Generowanie ruchu na odpowiednie frazy zapewnia widoczność i wejście internauty w odpowiednim miejscu podczas jego ścieżki zakupowej. Badanie Sistrix wykazało, że 25% wszystkich kliknięć trafia w pierwszy z organicznych (czyli niezwiązanych z płatnymi reklamami) wyników wyszukiwania Google. Z tego powodu tak istotny jest SEO Copywriting, który pomoże Ci wspiąć się w rankingu.
Tworzenie zoptymalizowanych treści to łączenie najlepszych zasad zgodności z algorytmami z użyteczną dla użytkownika wiedzą. Wyszukiwarka Google sprawnie szuka treści, które odpowiedzą na konkretne zapytania. Z tego powodu ważne jest zawarcie w artykułach, podstronach i wpisach na blogu informacji sprawdzonych i atrakcyjnych w formie – począwszy od tematów zbliżonych do oferowanego produktu lub usługi przez tematy eksperckie po opis samej usługi i produktu. Znalezienie się na każdym etapie tej ścieżki zwiększa możliwość konwersji, czyli zmiany odwiedzającego witrynę w klienta, co przekłada się na najwyższe prawdopodobieństwo sukcesu.
Brand awareness – rozpoznawalność marki dzięki widoczności treści SEO
Optymalizacja tekstów zgodnie z zasadami SEO ma ogromny wpływ na rozpoznawalność marki. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze jest to widoczność treści – użytkownikowi łatwiej jest dotrzeć do informacji na temat Twojej marki. Większość kliknięć trafia w pierwszych kilka wyników wyszukiwania. Jest to kluczowe dla generowania ruchu na stronie, a co za tym idzie – dla konwersji. Ważne jest także odpowiadanie na konkretne pytania, dzięki czemu użytkownicy mogą znaleźć na Twojej stronie informacje, których szukają.
Jeśli na witrynach internetowych pojawiają się bardzo cenione i merytoryczne informacje, Google może je wyróżnić. Przedstawia je na przykład formie direct answer snippetów, czyli niewielkich wycinków tekstu pojawiających się nad wynikami. Użytkownik ma dostęp do danych bez zaglądania na stronę, a po więcej wiadomości może wejść na nią bezpośrednio. Google może także wyświetlić w organicznym wyniku fragment odpowiedzi na pytanie, a Internauci chętnie zaglądają na takie strony, by dowiedzieć się czegoś jeszcze. Bardzo duże znaczenie mają dlatego nie tylko pozycje, ale także sposób ekspozycji fraz.
Pisanie tekstów pod SEO. Na czym to polega?
Wyjaśniliśmy już pokrótce, jak pisać teksty pod SEO. Dlaczego jednak stosuje się takie, a nie inne zasady i w jaki sposób się do nich stosować?
Czy sama analiza SEO wystarczy do wypozycjonowania strony internetowej?
Słowa kluczowe
Słowa kluczowe są związane bezpośrednio z tym, czego w sieci poszukują użytkownicy. W zależności od tematyki i specyfiki miejsca, w którym ma pojawić się gotowy tekst, dokonuje się wyboru właściwych słów kluczowych. Pomocne są przy tym narzędzia, które zostały omówione poniżej. Pomagają one sprawdzić, czego i w jaki sposób szukają internauci i na jakie pytania chcą uzyskać odpowiedzi.
Tworzenie tekstów SEO w znacznej mierze opiera się właśnie o odpowiednie użycie słów kluczowych. Zazwyczaj wybiera się 2 - 3 główne frazy oraz kolejne kilka lub nawet kilkadziesiąt fraz uzupełniających. Koniecznie powinny się w nich znaleźć słowa kluczowe long tail (długiego ogona) — bardziej szczegółowe, wielowyrazowe, niekiedy w formie pytania. Keywordy powinny być w miarę równomiernie rozmieszczone w całym tekście, a te najważniejsze muszą znajdować się również w tytule i w nagłówkach. Wszystko trzeba jednak robić z wyczuciem. „upychanie” fraz w co drugim zdaniu sprawia, że tekst staje się nieprzyjazny w odbiorze, a roboty indeksujące oceniają go znacznie gorzej.
Nagłówki (śródtytuły) i konstrukcja tekstu
Każdy dobry tekst SEO będzie podzielony na dość krótkie, treściwe akapity oznaczone śródtytułami (nagłówkami). Artykuły o przejrzystej strukturze są bardzo mile widziane przez Google i znacznie lepiej oceniane przez czytających je ludzi. Powinno się stosować hierarchiczny układ nagłówków oznaczonych symbolami H1, H2, H3 itd. Taka konstrukcja jest znacznie przyjaźniejsza dla użytkownika i dla algorytmu. Nie wolno zapominać o odpowiednim sformatowaniu śródtytułów — powinny zawierać słowa kluczowe i dokładnie definiować treść znajdujących się poniżej akapitów.
Wartościowa, unikalna i poprawna treść
Każdy artykuł czy innego rodzaju tekst SEO powinien być odpowiednio długi — na tyle, aby wyczerpać temat i móc naturalnie wpleść w treść wszystkie keywordy. Serwisy z rozbudowaną treścią są traktowane przez Google priorytetowo, a długie teksty traktowane jako te bardziej wartościowe. Należy jednak pamiętać, że obecnie algorytmy są na tyle wysublimowane, że potrafią rozpoznać prawdziwą wartość artykułu. Ważne jest opisanie wszystkich ważnych z punktu widzenia użytkownika aspektów danego tematu oraz unikanie powielania treści. Jej unikalność jest bardzo ważna — w tekście nie mogą się znajdować żadne elementy noszące znamiona plagiatu. Należy uważać nie tylko na kopiowanie z innych stron, ale również duplikaty pojawiające się w obrębie tej samej witryny. Mogą one poważnie obniżyć pozycję strony w wyszukiwarce. Oczywiście każdy tekst na stronie musi być też poprawny pod kątem językowym. Publikując niechlujne artykuły i wpisy wystawiasz sobie niezbyt pochlebne świadectwo. Warto zwrócić również uwagę na ich przystępność w odbiorze — powinny być po prostu przyjemne w czytaniu.
Linkowanie wewnętrzne
W teście na stronę internetową czy artykule warto też zawrzeć linki prowadzące do konkretnych podstron serwisu albo innych artykułów. Pomaga to skierować użytkowników np. do właściwego punktu oferty lub miejsca, w którym mogą znaleźć więcej informacji związanych z konkretnym zagadnieniem. Linki powinny mieć odpowiednie anchory (z ang. dosłownie kotwice) — być ukryte pod wyrażeniami dokładnie związanymi z miejscem, do którego prowadzą. Zwiększają ruch w obrębie strony i są ważnym elementem optymalizacji.
Przejrzysty adres URL
Należy też pamiętać o ustaleniu, pod jakim adresem URL zostanie umieszczony tekst. Najlepiej, gdy w adresie zawarte jest słowo kluczowe. Jednocześnie nie powinien być za długi. Należy za wszelką cenę unikać nielogicznych ciągów znaków — adres powinno dać się zapamiętać bez większych trudności.
Meta znaczniki
Meta znaczniki to kolejny element bardzo ważny zarówno z punktu widzenia odwiedzającego, jak i wyszukiwarek. To atrybuty Title i Description wyświetlane przy wynikach wyszukiwania. Muszą mieć określoną długość. Powinny w zwięzły sposób opisywać, co czeka użytkowników po przejściu na daną stronę. Bardzo ważne, by zawierały najistotniejsze z punktu widzenia SEO słowa kluczowe.
Opisana grafika
Zdjęcia, infografiki, wykresy czy innego rodzaju treści graficzne urozmaicają tekst, a często ułatwiają również zrozumienie przekazywanych w nim informacji. Dlatego zdecydowanie warto z nich korzystać. Każdy taki element należy jednak również właściwie opisać. Konieczne jest uzupełnienie atrybutu alt stanowiącego krótki opis tego, co znajduje się na obrazie. Dzięki temu będzie się on pojawiał w wyszukiwarce graficznej Google. Dlatego też w atrybucie alt warto przemycić słowa kluczowe.
Zasady SEO copywritingu (poradnik)
Wymienione powyżej punkty to najważniejsze kryteria, o jakich musi pamiętać SEO copywriter. Można z tego stworzyć pewną listę zasad, którymi należy się kierować, tworząc artykuł lub innego rodzaju tekst przeznaczony na stronę www.
O czym pamiętać?
To podstawowe wytyczne, które powinna spełniać każda treść na strony internetowe. Warto jednak również dokładnie poznać i stosować zasady skutecznego content marketingu, dopasowując treść do grupy docelowej, stosując język korzyści, wykorzystując wezwania do działania itd. To dlatego tworzenie wpisów i artykułów do publikacji w Internecie najlepiej zostawić profesjonalistom.
Jakie narzędzia wspierają tworzenie treści pod SEO?
SEO copywriting to bardzo złożona kwestia. Dotrzymanie wielu standardów byłoby niemożliwe bez odpowiednich narzędzi. Pomagają one w tworzeniu przystępnych i zgodnych z wytycznymi artykułów, wpisów i podstron. Co pomaga copywriterowi dobrze wykonywać swoją pracę?
Narzędzia do planowania słów kluczowych
Odpowiednie frazy kluczowe nie mogą brać się z powietrza. W ich doborze pomagają przede wszystkim narzędzia od Google — Keywords Planner (do wyszukiwania odpowiednich słów kluczowych oraz sprawdzania dokładnej liczby ich wyszukiwań, a także określania fraz powiązanych tematycznie), Trends (do sprawdzania, jakie wyszukiwania są obecnie "na topie"), Search Console (do sprawdzania, które frazy generują na stronie największy ruch, a w jakich obszarach można się poprawić). Ponadto często bardzo przydatny okazuje się serwis AnswerThePublic.com, który sugeruje konkretne zapytania związane z konkretną frazą kluczową. Narzędzia takie jak Senuto i Semstorm również udostępniają zaawansowane opcje pomagające w pracy z frazami.
Optymalizacja tekstu
Przy skutecznej optymalizacji pomaga np. stosowany również przez pozycjonerów Surfer SEO. To dopracowane i dość rozbudowane narzędzie. Jego najważniejszą z punktu widzenia copywritera funkcją jest Content Editor. Ułatwia on stworzenie tekstu spełniającego wymogi Google (a także jego odbiorców). Wystarczy podać słowo kluczowe, by zasugerował powiązane z nim frazy. Podpowie również, jaką długość powinien mieć tekst, ile zawierać nagłówków czy akapitów. Daje wskazówki co do ilości powtórzeń konkretnych fraz. Wszystko to na podstawie konkurencyjnych artykułów znajdujących się już w Internecie. Ma formę edytora treści, który na bieżąco kontroluje, które warunki zostały spełnione, dzięki czemu potrafi bardzo ułatwić pracę.
Poprawność i unikalność treści
Każdy tekst przed publikacją warto "przepuścić" przez co najmniej jeden z kilku programów do wykrywania plagiatów, a także jeden z kontrolerów poprawności treści. Najpopularniejsze narzędzie z tej pierwszej grupy to Plagiator. Z kolei Copyscape pozwala sprawdzić, czy opublikowane już treści nie zostały skopiowane przez innych. W wyeliminowaniu błędów ortograficznych, interpunkcyjnych, składniowych i nie tylko pomagają zaś dostępne w Internecie programy Ortograf i Language Tool. Przy tworzeniu artykułów przyjaznych dla użytkownika może również pomóc strona Synonimy.pl będąca internetowym słownikiem wyrazów bliskoznacznych.
Treści graficzne
Każdy copywriter powinien też znać miejsca, w których może znaleźć darmowe (i w pełni legalne!) zdjęcia oraz grafiki do urozmaicenia swoich tekstów. Najpopularniejszym (i najbogatszym) serwisem tego typu jest Pixabay. Do tworzenia własnych grafik i infografik najlepiej sprawdza się bardzo prosta w obsłudze Canva.
Teksty SEO – cennik, od czego zależy cena?
Chcąc zadbać o pozycję strony internetowej w wyszukiwarce, a także jej przystępność, warto zwrócić się do profesjonalisty, który przygotuje na nią teksty SEO. Ceny tego typu usług są bardzo zróżnicowane. Zależą między innymi od tego, czy podejmiesz współpracę z indywidualnym wykonawcą, czy też z agencją. Stawki rozliczane są zazwyczaj w oparciu o ilość znaków (za 1000 zzs, czyli znaków ze spacjami), rzadziej całościowo, za projekt (np. pojedynczy artykuł lub opis), bardzo rzadko w oparciu o czas pracy. Zdecydowanie zależą od umiejętności i doświadczenia copywritera — ci najlepsi nie narzekają na brak pracy, dlatego mogą sobie pozwolić na wyższe ceny.
Pamiętaj — w Internecie nie brakuje ofert od osób, które są gotowe tworzyć treści pod SEO za kilka złotych w przeliczeniu na 1000 znaków. Zwykle jednak do niczego się one nie nadają. Dobrej jakości tekst od początkującego copywritera będzie kosztować przynajmniej kilkanaście złotych za tysiąc znaków, natomiast od doświadczonego co najmniej kilkadziesiąt. Cennik zależy też oczywiście od typu tekstu, jego przeznaczenia i tematyki. Często istnieje również możliwość – dopłacenia za błyskawiczną realizację.
Czym kierować się podczas wyboru agencji lub copywritera SEO?
Dobra agencja lub copywriter, dzięki odpowiedniej strategii i treśiom pomogą Ci w podniesieniu pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Zadbają o jakość tekstów, dzięki czemu spotkają się z uznaniem użytkowników i pomogą wdrożyć strategię content marketingu. Jak nawiązać owocną współpracę? Warto zwrócić uwagę na:
- kompleksowość oferty — wówczas wdrożenie spójnych działań będzie łatwiejsze, a Ty nie będziesz musiał szukać innych wykonawców;
- doświadczenie firmy — współpraca z dużymi markami, szczególnie ta długofalowa, to zazwyczaj dobry sygnał co do jakości oferowanych usług;
- przejrzystość warunków — klarowna umowa i zasady współpracy, a jednocześnie elastyczność w podejściu do potrzeb klienta to coś, czego na pewno potrzebujesz;
- nic do ukrycia — dobry copywriter chętnie odpowie na Twoje pytania, przedstawi portfolio i nie będzie się bał przyznać, jeśli zadanie wykracza poza jego specjalizację;
- komunikacja — od copywritera, który popełnia błędy w mailach lub niechlujnie prowadzi komunikację służbową, należy czym prędzej uciekać;
- terminowość— dobry copywriter zawsze trzyma się ustalonych terminów, a w awaryjnej sytuacji poinformuje o opóźnieniach z odpowiednim wyprzedzeniem lub zaproponuje inne rozwiązanie sprawy (np. znalezienie zastępstwa lub rabat za zwłokę);
- dociekliwość— copywriterzy doskonale wiedzą, że ich klienci często mają problem z określeniem, czego tak naprawdę im potrzeba; dlatego zadają odpowiednie pytania i dysponują dobrze skonstruowanymi briefami, które pomogą zrealizować Twoją wizję.
Warto też polegać na poleceniach — np. od znajomych. Opinii o agencjach i copywriterach można szukać również w sieci, w szczególności na forach biznesowych, grupach na Facebooku itd.
Agencja SEO copywritingu - Premium Digital
Chcesz aby Twoja strona znalazła się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania w Google? Nie ma innego wyjścia — musisz zadbać o SEO, najlepiej z pomocą doświadczonego copywritera. Agencja Premium Digital oferuje Ci cały zespół specjalizujący się w tekstach pisanych pod wyszukiwarki. Nasza oferta obejmuje nie tylko pisanie i pełną optymalizację tekstów, ale również inne zadania z zakresu SEO i content marketingu. Pomożemy Ci stworzyć i wdrożyć kompleksową strategię pozycjonowania.
Zajmiemy się dostosowaniem strony i znajdujących się na niej tekstów do wymogów Google i Twojego potencjalnego odbiorcy. Dobierzemy słowa kluczowe, uzupełnimy brakujące atrybuty, zadbamy o publikacje zewnętrzne (off-site), poprowadzimy bloga. Skutecznie i trwale poprawimy widoczność Twojej strony dzięki starannie opracowanym treściom. Zyskasz więcej odwiedzających i więcej klientów, a jednocześnie zadbasz o profesjonalny wizerunek. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, co możemy dla Ciebie zrobić? Zapraszamy do kontaktu!
dzwonimy o 6 rano.
dzwonimy o 6 rano.