pozycjonowanie to nie wyścigi
Dlaczego SEO to usługa ciągła?
Maj 17, 2019
instalacja wordpress 5.0
Aktualizacja Wodpress 5.0. – czy możemy spodziewać się rewolucji?
Maj 19, 2019

Kopia i bezpieczeństwo strony internetowej

bezpieczeństwo strony internetowej na Wordpressie

Bezpieczeństwo strony internetowej na Wordpressie

Kopia i bezpieczeństwo strony internetowej
Zadbaj o bezpieczeństwo swojej strony internetowej na Wordpressie. Pamiętaj o kopiach zapasowych!Słyszałeś już może powiedzenie, że ludzie dzielą się na tych, którzy wykonują regularnie kopie zapasowe (data backup) i tych, którzy będą je dopiero robić? Ciągle jednak brakuje Ci czasu i odwlekasz tę czynność na później? A może zaufałeś dostawcy usługi hostingowej i liczysz, że w razie czego przywróci Twoją stronę do poprzedniej wersji? Nie bądź naiwny. Weź sprawy w swoje ręce, jeśli nie chcesz narazić się na ryzyko utraty czasu, pieniędzy oraz zaufania klientów.

Pomoc dla bezpieczeństwa strony internetowej

Dlaczego trzeba pamiętać o data backupach?Jeżeli zaniedbasz obowiązek tworzenia kopii bezpieczeństwa, możesz wtedy trwale utracić cenne dane gromadzone na stronie. Warto mieć na uwadze, że każde oprogramowanie (w tym wtyczki i motywy) posiada potencjalne luki programistyczne, które mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców. Nawet częste aktualizacje – mimo że rekomendowane przez programistów Wordpress - w 100% nie pozwalają spać spokojnie. Grożą Ci włamania hakerskie i jeśli zignorujesz tworzenie data backupów, możesz paść ofiarą ataku w najmniej spodziewanym momencie.

W tych sytuacjach kopia bezpieczeństwa to obowiązek!Istnieją okoliczności, w których utworzenie kopii zapasowych jest szczególnie zalecane. Można do nich zaliczyć zwłaszcza:

• dłuższą nieobecność, podczas której Twoja strona pozostanie bez opieki,
• aktualizację wtyczek i motywów w Wordpressie – może się okazać, że w trakcie przeprowadzania takiej czynności wystąpi błąd i utracisz dostęp do poprzedniej wersji,
• aktualizację systemu operacyjnego,
• zmianę dostawcy hostingu,
• udostępnienie innej osobie uprawnień do konta administratora,
• planowane przeprowadzenie samodzielnych zmian w kodzie strony.

Warto także pamiętać o utworzeniu kopii bezpieczeństwa za każdym razem, kiedy wzbogacamy stronę o nową treść czy dokonujemy na niej jakichkolwiek istotnych zmian. W przypadku dużych portali internetowych czy sklepów online, zalecane jest wykonywanie backupów nawet kilka razy w ciągu dnia.

Wtyczki do automatycznego generowania kopii zapasowychData Backup możesz oczywiście wykonać samodzielnie. W tym celu będziesz musiał przekopiować pliki z serwera na dysk przy użyciu klienta FTP. Najpopularniejsze z nich to m.in. Filezilla czy Total Commander. Następnie staniesz przed koniecznością utworzenia kopii danych gromadzonych w bazie MSQL. Dokonasz tego po zalogowaniu w panelu DirectAdmin (cPanel). Nie jest jednak dobrym pomysłem zapisywanie plików na tym samym serwerze, na którym znajduje się strona, na dysku komputera czy urządzeniu przenośnym. W przypadku awarii sprzętu, dane mogą okazać się niemożliwe do odzyskania. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest przesłanie plików na zewnętrzny serwer w trybie chmurowym – np. Dropbox, Google Drive, Amazon S3 czy Microsoft OneDrive.

Zabezpiecz się przed włamaniem

Wtyczki do automatycznych data backupówSamodzielnie tworzenie kopii bezpieczeństwa dla przeciętnych użytkowników bywa skomplikowane i ryzykowne. Na szczęście istnieją wtyczki służące automatycznemu generowaniu backupów. Najpopularniejsze z nich to:
1. BackWPup,
2. BackupBuddy,
3. UpdraftPlus WordPress Backup.

Dzięki ich zainstalowaniu nie będziesz musiał pamiętać o systematycznym tworzeniu kopii, zaoszczędzisz czas oraz zyskasz pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone tak, jak należy. Zdołasz zaplanować dni i godziny data backupów oraz przesłać je później na wybrany serwer.

Sprawdź bezpieczeństwo swojej strony. Darmowy test SEO:


Co jeszcze możesz zrobić dla bezpieczeństwa?Tworzenie kopii bezpieczeństwa to konieczność, jednak warto uczynić wszystko co się da, aby nie musieć nigdy z nich korzystać. W tym celu dobrze jest przede wszystkim pamiętać o systematycznych aktualizacjach – zarówno systemu operacyjnego Windows, oprogramowania antywirusowego, obecnej wersji Wordpressa, wtyczek oraz motywów. Ważne jest również stosowanie trudnych do rozszyfrowania haseł – długich, składających się ze znaków specjalnych, liczb, a także co najmniej jednej dużej litery. Można także zmienić login do panelu – „administrator” czy „admin” to ryzykowne rozwiązanie. Wordpress zaleca również korzystanie z hostingu stron internetowych, które zostały wyposażone w protokół szyfrowania dostępu SSL lub system podwójnego uwierzytelniania.

Do następnego razu PD team
Czy wiesz, że również prowadzimy bloga dla swoich klientów?
Premium Digital
Premium Digital
https://www.premiumdigital.pl/