Dlaczego aktualizacje oprogramowania CMS są tak ważne?
Dlaczego aktualizacje oprogramowania CMS są tak ważne? Poznaj sposoby na bezpieczeństwo w systemie WordPress
Praktycznie każdy użytkownik komputera z zainstalowanym systemem Windows posiada oprogramowanie antywirusowe. Zdajemy sobie sprawę z tego, w jak ogromnym stopniu jest to platforma podatna na ataki hakerskie oraz włamania. Cyberprzestępcy jednak nie próżnują – tylko czekają na nasze zaniedbania. Problem zaczyna być poważny w przypadku korzystania z wielu zewnętrznych aplikacji, które w zasadzie bez wyjątku posiadają potencjalne luki bezpieczeństwa. Konieczne staje się wobec tego przeprowadzanie systematycznych aktualizacji. W artykule skupimy się na zagrożeniach, na które są narażeni posiadacze stron internetowych, korzystający z popularnego systemu zarządzania treścią WordPress.
W jaki sposób dochodzi do ataku hakerskiego?
Najłatwiejszym sposobem na to, aby cyberprzestępca dostał się do plików na serwerze jest rozszyfrowanie hasła do konta FTP, bazy danych MYSQL czy też panelu phpMyAdmin. Dlatego należy w szczególny sposób zadbać o to, aby było ono trudne do odgadnięcia. Nie jest wskazane używanie ciągu następujących do sobie liczb – np. 1, 2, 3, 4, czy daty urodzenia. Warto natomiast zastosować znaki specjalne typu *, #, $, &, a także kombinację małych i wielkich liter. Do niewłaściwych rozwiązań należy również zaliczyć używanie standardowego loginu – admin, administrator, root admin.
Częste aktualizacje uchronią Cię przez włamaniami i infekcjami
Ryzyko zainfekowania strony znacznie wzrasta, jeżeli jest ona obsługiwana z użyciem nieaktualnej wersji systemu WordPress. Na szczęście od pewnego czasu platforma ta jest domyślnie zaadoptowana do automatycznych aktualizacji bezpieczeństwa i wydajności, przeprowadzanych przez programistów. Dotyczą one jednak jedynie największych uaktualnień, które rozpoznamy po formacie liczby z jednym miejscem po przecinku – np. 4.6. Jeżeli chcemy upewnić się, że funkcja ta jest faktycznie uruchomiona, musimy zajrzeć do zawartości pliku konfiguracyjnego (domyślnie wp-config.php). Powinien tam znajdować się poniższy fragment kodu – w przeciwnym razie należy go dopisać:
define(‘WP_AUTO_UPDATE_CORE’, true)
Warto jednocześnie rozważyć opcję zamiany domyślnego przedrostka „wp_” na inny w bazie MySQL – dzięki temu utrudnimy zadanie potencjalnym włamywaczom.
Sam system to nie wszystko. Aktualizuj również szablon oraz wtyczki
Potencjalną furtką dla internetowych włamywaczy są także przestarzałe szablony oraz nieaktualne wersje zainstalowanych wtyczek. Zanim jednak zabierzesz się samodzielnie za ich aktualizację, pamiętaj o tym, aby wykonać kopię zapasową (data backup). W przeciwnym razie może okazać się, że po aktywacji dojdzie do uszkodzenia danych lub niemożliwe stanie się ich prawidłowe wyświetlanie na stronie.
Nie zapominaj również o tym, aby korzystać jedynie z profesjonalnych wtyczek – najlepiej pobranych bezpośrednio z zasobów WordPress. Dokonasz ich ręcznej aktualizacji z poziomu swojego panelu administracyjnego. Wystarczy, że z menu po lewej stronie wybierzesz opcję „Kokpit-Aktualizacje”. Możesz również korzystać z narzędzi automatycznego odświeżania do najnowszych wersji – świetnie w tym celu sprawdzają się wtyczki BackWPup oraz BackUpWordpress.
Masz również możliwość wywołania automatycznych aktualizacji motywu oraz wtyczek w kodzie konfiguracyjnym:
- motywy: add_filter( ‘auto_update_plugin’ , ‘__return_true’ );
- wtyczki: add_filter( ‘auto_update_plugin’ , ‘__return_true’ )
Dodatkowe sposoby zapobiegania atakom hakerskim
Aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko włamań przestrzegaj następujących reguł:
- Korzystaj z oprogramowania antywirusowego w systemie Windows i pamiętaj o jego bieżących aktualizacjach;
- Wyłączaj opcję auto zapamiętywania loginu i haseł podczas logowania do panelu na stronie www.;
- Po aktualizacji systemu Wodpress usuwaj plik readme.html;
- Korzystaj z wtyczki iTheme security zabezpieczającej przed atakami;
- Wybieraj zaufanych dostawców usługi hostingowej – nie kieruj się jedynie kryterium niskiej ceny.
Podsumowanie
Pamiętaj więc o tym, że tylko regularne aktualizacje oprogramowania pozwolą Ci zniwelować ryzyko ataków hakerskich. Jeżeli korzystasz z systemu zarządzania treścią Wodpress, wtedy porady zaprezentowane w naszym artykule na pewno będą dla Ciebie przydatne.
Do następnego razu PD team
Czy wiesz, że również prowadzimy bloga dla swoich klientów?