Aktualizacja Wodpress 5.0. – czy możemy spodziewać się rewolucji?

bezpieczeństwo strony internetowej na Wordpressie
Kopia i bezpieczeństwo strony internetowej
Maj 18, 2019
aktualizacja wordpress
Dlaczego aktualizacje oprogramowania CMS są tak ważne?
Maj 20, 2019

Aktualizacja Wodpress 5.0. – czy możemy spodziewać się rewolucji?

instalacja wordpress 5.0

instalacja wordpress 5.0

Aktualizacja Wodpress 5.0. - czy możemy spodziewać się rewolucji?
Wodpress 5.0 coraz bliżejWprowadzenie przez Wordpress nowej aktualizacji 5.0 jest już na ostatniej prostej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ujrzy ona światło dzienne jeszcze przed końcem tego roku. Czy zatem najpopularniejszy system CMS na świecie przejdzie rewolucję? Warto podkreślić, że aż 60% stron dostępnych w Internecie jest zbudowanych na Wordpressie – systemie zarządzania treścią funkcjonującym nieprzerwanie od 14 lat. Jego twórcy nie chcą spocząć na laurach – zamierzają podbić również pozostałe 40% rynku. Jakie zmiany planują w tym celu wdrożyć? Tego dowiesz się z treści naszego najnowszego artykułu.

Sprawdź wersję swojego Wordpress'a. Darmowy test SEO:


Wordpress 5.0

Gutenberg Editor – przełomowy edytor treściNajbardziej rewolucyjną zmianą ma być zastąpienie dotychczasowej wersji edytora treści. Nowa zostanie zainstalowana domyślnie po przeprowadzonym update – do tej pory była dostępna jedynie w formie testowej. Nazwa nie jest przypadkowa. Wynalezienie ruchomej czcionki przez Gutenberga zapoczątkowało nową erę druku. W tym przypadku przełom będzie polegać na tym, że nawet początkujący użytkownicy w sposób intuicyjny zdołają stworzyć atrakcyjne treści. Nie tylko proste wpisy blogowe, ale również rozbudowany rich content obejmujący m.in.:
  1. obrazy,
  2. tabele,
  3. cytaty,
  4. filmy,
  5. widżety,
  6. udostępnienia w mediach społecznościowych,
  7. linki,
  8. przyciski.

Co istotne, aby tego dokonać nie trzeba już będzie dokonywać zmian w kodzie strony. Nawet bez znajomości htmla każdy zdoła szybko i przyjemnie stworzyć profesjonalnie wyglądającą stronę. Wszystkie wymienione wyżej elementy będą mogły być umieszczane w trybie rzeczywistym – podczas tworzenia contentu. Pozwoli to na bieżące śledzenie zmian, bez konieczności każdorazowego załączania podglądu. Na uwagę zasługuje także kontekstowy pasek narzędzi, który przypomina rozwiązania stosowane w Paincie czy Wordzie. Chcesz zmienić tło? Dwa kliknięcia myszką i gotowe. Potrzebujesz zmienić rozmiar obrazu – możesz to zrobić jeszcze przed jego dodaniem.

Jeśli nie lubisz zmian i przyzwyczaiłeś się do dotychczasowego edytora, wówczas nikt nie zmusi Cię do korzystania z nowej wersji. Masz wybór. Będziesz mógł zainstalować wtyczkę, która przywróci stary edytor. Już teraz możesz przetestować Wodpress Gutenberg. Pamiętaj tylko o tym, że to wersja niedopracowana – nie używaj więc jej na swoich ważnych stronach. Może dojść do awarii.

Wodpress chce utrudnić zadanie hakeromKażde oprogramowanie, nawet tak dobrze zabezpieczone jak Wodpress, posiada potencjalne luki. Umożliwiają one włamania hakerskie. Właściciele najpopularniejszego systemu CMS już poczynili kroki w celu zwiększenia bezpieczeństwa swoich użytkowników. Potwierdzeniem tego są ostatnie mniejsze aktualizacje, a także rekomendacje – np. dotyczące korzystania z usługi hostingu stron z protokołem SSL, a także standardy podwójnej autentykacji. Posunięcia te każą przypuszczać, że nowa wersja Wodpressa będzie krokiem milowym w kierunku poprawy bezpieczeństwa. Grudniowy update warto więc potraktować jako konieczność, jeżeli chcemy ograniczyć ryzyko wykradania danych przez cyberprzestępców.

Jeszcze łatwiejsza obsługa z poziomu urządzeń mobilnychWszystkie znaki na niebie wskazują również, że nowy Wordpress umożliwi łatwe zarządzanie stroną z poziomu urządzeń mobilnych. Nic nie stanie już na przeszkodzie ku temu, abyś mógł swobodnie edytować treść w trakcie podróży czy wykładu na uczelni.

Rozbudowana baza emotikonDzięki planowanemu Update użytkownicy stron na Wordpressie będą mogli lepiej niż dotychczas przekazywać swoim czytelnikom emocje w treści wpisów. Wszystko za sprawą rozbudowanej bazy emotikon, które mają być jeszcze ładniejsze, niż te na Facebooku. Czy tak będzie w rzeczywistości? Zobaczymy.

Krok w kierunku rozwiązań SaaSWordpress może także ewaluować w kierunku powszechnego wykorzystywania rozwiązań SaaS (oprogramowanie jako usługa). Użytkownik już nie będzie musiał za każdym razem aktualizować wtyczek czy aplikacji na własnym serwerze i zajmować się samodzielną konserwacją. Oszczędność zasobów serwera przełoży się na lepsze i szybsze wyświetlanie strony.

PodsumowanieTrudno może mówić o jednorazowej rewolucji, lecz Wodpress 5.0. będzie niewątpliwie stanowił poważny krok w ewolucji, która została już wcześniej zapoczątkowana. Niebawem nie będziemy mogli mówić o prostym systemie CMS, lecz o rozbudowanej platformie, która pozwoli nawet laikowi stworzyć profesjonalnie wyglądającą stronę www. Zmiany planowane na grudzień poprawią także bezpieczeństwo oraz przełożą się na wzrost komfortu użytkowania systemu.

Do następnego razu PD team
Czy wiesz, że również prowadzimy bloga dla swoich klientów?
Premium Digital
Premium Digital
https://www.premiumdigital.pl/