Współcześnie strona internetowa to najważniejsze narzędzie reklamowe firmy. Należy więc zadbać zarówno o jej warstwę merytoryczną, jak i wizualną. W przyciągnięciu oraz zatrzymaniu na dłużej uwagi odwiedzającego zawsze pomaga dobór atrakcyjnych grafik i zdjęć. Okazuje się jednak, że w pewnych przypadkach to właśnie one mogą zaszkodzić witrynie. Dowiedz się, na czym polega optymalizacja zdjęć i dlaczego jest tak ważna.
Atrakcyjne zdjęcia na stronę internetową mogą być jej dużym atutem, szczególnie w niektórych branżach. Duża ilość plików graficznych czasami jednak również niepotrzebnie obciąża witrynę, znacznie wydłużając czas jej ładowania. W dzisiejszych czasach jest to nie do przyjęcia z kilku względów (o których przeczytasz w dalszej części artykułu). Dlatego też zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie optymalizacji zdjęć. Jest to proces polegający przede wszystkim na ich obrobieniu, a konkretnie zmodyfikowaniu parametrów w taki sposób, by zmniejszyć rozmiar zdjęcia (jego “ciężar” mierzony w bajtach) bez widocznej utraty jego jakości. Zasadniczo optymalizacja zdjęć polega na znalezieniu takich ich parametrów, przy których strona nadal będzie się prezentować atrakcyjnie, ale jednocześnie jej ładowanie każdorazowo przebiegnie sprawnie.
Po co to robić? Optymalizacja obrazów jest przydatna z kilku względów. Wszystko sprowadza się do uczynienia witryny bardziej “przyjazną” zarówno dla użytkownika, jak i dla robotów wyszukiwarki.
Ujmując tę kwestię bardziej szczegółowo, optymalizacja zdjęć pomaga:
Wynika z tego, że ten prosty zabieg wykonany w obrębie strony internetowej może się przyczynić do zwiększenia zysków. To możliwe dzięki jednoczesnemu zwiększeniu obrotów i zmniejszeniu kosztów.
Optymalizacja sprowadza się do kilku czynności:
Pierwszy etap polega na wyborze najistotniejszego kadru grafiki i pozbyciu się zbędnych elementów, takich jak marginesy czy puste tło. Warto przy tym zauważyć, że przycięcie zdjęcia poprzez kod w arkuszu stylów witryny nie przyniesie rezultatów w postaci zmniejszenia jego rozmiaru. Trzeba zrobić to ręcznie (w programie graficznym), a następnie wgrać nową wersję obrazu na serwer.
Skalowanie polega na zmniejszeniu całego obrazu w skali do rozmiaru, w jakim będzie wyświetlany na stronie. To czynność, którą obecnie rzadko wykonuje się ręcznie. Wszystko dzięki temu, że WordPress może automatycznie dopasowywać rozmiar obrazu do potrzeb i przechowywać jego różne wersje, zawsze wybierając tę optymalną.
Dobór odpowiedniego formatu pliku może być również ważnym narzędziem optymalizacji. Czasami to, z jakim rozszerzeniem zostaną zapisane pliki obrazów, zmniejsza lub zwiększa ich rozmiar o kilkadziesiąt procent.
Wśród najczęściej stosowanych formatów plików należy wymienić:
Ostatnim etapem jest kompresja wykonywana przede wszystkim tam, gdzie używane są obrazy w formacie JPG lub JPEG, a czasami także PNG. Podczas kompresji zmniejsza się paleta kolorów użytych w obrazie, dlatego zbyt silna może negatywnie wpłynąć na odwzorowanie detali. Wymaga to więc wyczucia i szukania równowagi, tak aby niewielki rozmiar pliku nie przekładał się na niską jakość obrazu.
Jak skutecznie optymalizować zdjęcia dla stron internetowych?
Warto pamiętać o kilku wskazówkach:
Przede wszystkim pamiętaj, że grafika na stronie powinna być zoptymalizowana zarówno pod Google, jak i pod jej użytkowników!
Obrazy na stronie najczęściej optymalizuje się w ramach działań SEO. To ważny krok, którego nie powinno się pomijać. Niezależnie od tego, czy zajmiesz się tym samodzielnie, czy z pomocą ekspertów, warto znać najważniejsze zasady z tym związane. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki Ci pomogą!
Dziękujemy za przesłanie formularza.
Przesłane dane pozwolą nam opracować strategię dedykowaną Twojej firmie. W ciągu 3 dni na adres e-mail podany w formularzy prześlemy przygotowaną estymację.