Certyfikat SSL stanowi dowód wiarygodności danej domeny. Jest potwierdzeniem, że strona jest bezpieczna, ponieważ zapewnia odpowiednie szyfrowanie danych przesyłanych między użytkownikiem a serwerem. Nie każdy wie jednak, jaką funkcję spełnia ten protokół sieciowy i za co konkretnie jest odpowiedzialny. Wyjaśniamy czym jest certyfikat SSL oraz omawiamy wszystko to, co warto o nim wiedzieć!
SSL (ang. Secure Socket Layer) to protokół sieciowy wykorzystywany przy bezpiecznych połączeniach, uznawany za standard szyfrowania danych w Internecie. Zapewnia poufność informacji przesyłanych w obie strony. Składa się z klucza prywatnego (instalowanego bezpośrednio na serwerze) oraz publicznego (instalowanego na danej witrynie). Daje gwarancję, że wchodząc na daną witrynę nie trzeba obawiać się ataku ze strony hakerów czy innych niebezpiecznych sytuacji.
Certyfikaty SSL są stosowane do ochrony rozmaitych stron internetowych – od prostych witryn informacyjnych, do sklepów czy banków online. Ponieważ są protokołami uniwersalnymi, mogą być odpowiedzialne też za szyfrowanie serwerów FTP czy poczty elektronicznej. Pozwalają zabezpieczyć poufne dane właściciela witryny oraz korzystających z niej użytkowników (takie jak m.in. login i hasło do logowania, numer karty płatniczej, dane osobowe, adres mailowy, numer telefonu).
Wyróżnia się trzy rodzaje certyfikatów SSL, dzieląc je ze względu na poziom szyfrowania:
Certyfikaty SSL wydawane są przez uprawnionych dostawców oraz Urzędy Certyfikacji. Jeśli posiada się więcej niż jedną domenę, można skorzystać z protokołów multidomain.
Certyfikat SSL przynosi liczne korzyści nie tylko użytkownikom, ale też właścicielowi strony. Wśród nich można wymienić m.in.:
W praktyce każda komercyjna strona powinna być odpowiednio chroniona. Większość witryn posiada wdrożony certyfikat SSL, by zapewnić sobie oraz swoim odbiorcom poufność i bezpieczeństwo. Jeśli prowadzi się sklep internetowy, inwestycja w taki protokół jest konieczna. Nie ma więc żadnych wątpliwości, że nie tylko warto, ale wręcz trzeba posiadać taki certyfikat.
Działanie certyfikatu SSL opiera się na szyfrowaniu (zabezpieczaniu danych przed przejęciem) oraz uwierzytelnianiu (potwierdzaniu tożsamości obu stron). Transmisja chroniona protokołem obejmuje 5 etapów:
Protokół SSL we wstępnej fazie połączenia stosuje kryptografię asymetryczną (klucz publiczny), dzięki której następnie uzgadnia klucze symetryczne (klucz prywatny), ostatecznie wykorzystywane do szyfrowania danych. Im klucze są dłuższe (składają się z większej liczby znaków), tym są skuteczniejsze.
Dostawcy certyfikatów SSL oferują zarówno darmowe, jak i płatne warianty protokołów. Należność naliczaną za możliwość korzystania z zabezpieczeń zazwyczaj reguluje się w ramach stałego abonamentu – miesięcznego lub rocznego. W zależności od wybranego wariantu (poziomu szyfrowania) oraz stawek firmy, opłata wynosi ok. 100-1000 zł za rok.
Proces instalacji certyfikatu SSL jest zwykle bardzo prosty. Zazwyczaj należy po prostu zalogować się do Panelu Klienta domeny, a następnie znaleźć w ustawieniach odpowiedni protokół i go aktywować. Po otwarciu nowego okna pozostaje tylko wgrać pliki z certyfikatem. Zanim jednak rozpocznie się wdrożenie SSL, warto sprawdzić, czy został on odpowiednio użyty m.in. w mapie strony, linkach wewnętrznych i zewnętrznych czy przekierowaniach 301.
Zanim podejmie się decyzję, który wariant protokołu wybrać, warto wiedzieć, czym różnią się wersje płatne od bezpłatnych. Darmowy certyfikat SSL zawsze będzie zapewniał jedynie podstawową ochronę (typ DV), a także nie przyznaje się na niego gwarancji finansowej. Do tego należy go częściej odnawiać, zazwyczaj co 3 miesiące. W większości przypadków zakup certyfikatu SSL jest rozsądniejszy, ponieważ zapewnia lepsze zabezpieczenie oraz jest wygodniejszym rozwiązaniem.
Certyfikat SSL jest widoczny w pasku adresu przeglądarki jako specjalne oznaczenie, najczęściej w formie ikony małej kłódki. Różnicę można zauważyć też sugerując się przedrostkiem www – http a https. Pierwszy znajduje się przed adresami niezabezpieczonymi, a drugi przed adresami z certyfikatem. W przypadku bankowości elektronicznej można również zauważyć zielone podświetlenie, które wskazuje na najwyższy poziom szyfrowania.
Certyfikaty SSL są konieczne w przypadku stron, na których użytkownicy udostępniają jakiekolwiek dane. Nawet jeśli muszą się tylko logować, powinno się zadbać o odpowiednie szyfrowanie. Dlaczego warto w nie zainwestować? Brak ochrony skutkuje m.in.:
Nie masz pojęcia, którym certyfikatem SSL zabezpieczyć swoją stronę? Pomożemy Ci dobrać najlepszy protokół, który zapewni pełną ochronę klientom na Twojej stronie. Dobierzemy najlepsze płatne certyfikaty oraz wszystko dokładnie wyjaśnimy. Skontaktuj się z nami, by zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz swoich odbiorców!
Dziękujemy za przesłanie formularza.
Przesłane dane pozwolą nam opracować strategię dedykowaną Twojej firmie. W ciągu 3 dni na adres e-mail podany w formularzy prześlemy przygotowaną estymację.